Rozwiązanie problemu z niedziałającymi aplikacjami

Cześć! Czy masz problem z uruchomieniem, działaniem i wyłączaniem się aplikacji takich jak Google Chrome czy YouTube? Jeśli twoja odpowiedź brzmi “tak” to znalazłeś się w odpowiednim miejscu - mamy na to rozwiązanie!

Zacznijmy od początku. Za problem opisany wyżej jest odpowiedzialny błąd po stronie Google. Przez niego aktualizacje aplikacji stoją w kolejce i nie chcą się ruszyć a to powoduje objawy opisane na początku tego artykułu. W kolejnych krokach pokażemy Ci jak rozwiązać ten problem. Na potrzeby tego artykułu poniżej znajdziesz film instruktażowy.

Krok 1: Przeprowadź ręcznie aktualizacje aplikacji Android System WebView oraz Google Chrome w Sklepie Play. Po tym zabiegu  aplikacje powinny zacząć auto-aktualizację. Jeśli jednak tak się nie stanie, przejdź do następnego punktu.

Krok 2: Sprawdź czy w ustawieniach Sklepu Play jest włączona opcja aktualizacji przy użyciu danych mobilnych. W Sklepie Play klikamy w prawym górnym rogu na nasz awatar > Ustawienia > Ustawienia sieci i sprawdzamy „Ustawienia pobierania aplikacji” oraz „Autoaktualizacja aplikacji”. W obydwóch przypadkach powinna być wybrana opcja „Przez dowolną sieć”. Jeśli ta opcja jest aktywna lub mimo aktywacji, aplikacje dalej nie zaczęły auto-aktualizacji - przejdź do kolejnego kroku.

Krok 3: Wyczyść pamięć podręczną aplikacji Sklep Play. Wejdź w Ustawienia > System > Więcej > Aplikacje > Sklep Play > Pamięć i pamięć podręczna i kliknij Wyczyść pamięć podręczną

UWAGA! Problem który opisujemy w tym artykule jest świeży i spotkaliśmy się również z sytuacjami gdzie powyższe instrukcje nie przyniosły oczekiwanego efektu lub problem ten powrócił.

W takim przypadku prosimy o wyszukanie w sklepie play aplikacji Android System WebView. Prosze odinstalować jego wszystkie aktualizację (przycisk “Odinstaluj”, a następnie w prawym górnym rogu wyłączyć funkcję “Automatycznej aktualizacji”. Takie rozwiązanie sprawdza się tylko w przypadku gdy 3 wcześniejsze kroki NIE przyniosą oczekiwanego efektu.

Po wykonaniu tych kilku kroków problem powinien zniknąć. Jeśli nasz poradnik pomógł lub chcecie abyśmy poradnik na inny temat związany z naszymi dedykowanymi nawigacjami zostawcie po sobie komentarz poniżej. Zachęcamy również do zobaczenia naszej oferty na stronie oraz do zaobserwowania nas na Facebooku gdzie żadna informacja Was nie ominie!

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Tutaj znajduję się nasza polityka Cookies