Dzisiejszy artykuł będzie trochę dłuższy, niż te które wcześniej pojawiały się na naszym blogu. Postaram się Wam przybliżyć temat procesorów, które montowane są w urządzeniach z Androidem oraz powiem Wam, które z nich nadają się do pracy w radiu 2 din, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Opowiem Wam również o chwycie marketingowym, stosowanym przez wielu producentów oraz sprzedawców. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu pogłębicie swoją wiedzę na ten temat i będziecie potrafili rozróżnić stację multimedialną z dobrymi podzespołami, od tanich chińskich zamienników z podzespołami z najniższej półki. Nie omówię tutaj wszystkich komponentów dostępnych na rynku, a jedynie te które są najczęściej montowane w radiach samochodowych.     

Logo_Mediatek

Procesory MTK oraz Autochip

               Procesory od MTK oraz Autochip są do siebie bardzo podobne. AutoChip w niedalekiej przeszłości był oddziałem tajwańskiego MTK, które zostało założone 28 maja 1997 r., a jego siedziba znajduje się w Hsinchu Industrial Park.Procesory MTK bardzo często można znaleźć w tanich smartfonach takich jak: Prestigo, Doogee, Fly. Należy on do grupy komponentów budżetowych. Ze względu na jego niską cenę, jest on bardzo często wybierany w smartfonach z niższej półki oraz radiach 2 din. Niestety jego cena, to również jego jedyny plus. O ile można zrozumieć montowanie tego procesora w tanich smartfonach, gdzie rzeczywiście jest on dobrą alternatywą dla droższych podzespołów, o tyle nie zaleca się montowanie tego komponentu w stacjach multimedialnych. Środowiska pracy telefonu komórkowego diametralnie różnią się od środowiska pracy radia samochodowego. Telefonu w przeciwieństwie do radia nie wystawiamy na działanie niskich temperatur, zazwyczaj jest on zawsze przy nas, bardzo rzadko zdarza się używanie go w silnym mrozie. Auto niestety zazwyczaj parkowane jest na zewnątrz, gdzie temperatury nie raz spadają poniżej zera. Znacznie zmniejsza do żywotność tego procesora, jak i wpływa na jego gorsze działanie. Nie jest to jedyna różnica. Podczas użytkowania radia, bardzo często wyłączamy mu zasilanie np. podczas postoju czy też kiedy kończymy jazdę. Zazwyczaj robimy to kilka razy dziennie. Używając telefonu, rzadko wyłączamy telefon, a baterie podładowujemy jeszcze przed tym jak całkowicie się rozładuje (zwiększa to żywotność baterii). Obie przytoczone przeze mnie sytuację, sprawiają że procesory MTK zamontowane w radiach 2 din, są bardzo niepewnymi elementami, a ich żywotność jest o wiele mniejsza. Drastycznie spadają również osiągi w porównaniu do tego samego procesora zamontowanego w smartfonie. Sytuacja ma się identycznie przy sprawdzaniu osiągów procesorów Autochip.

               Przyczepić można się również do produkcji tych procesorów. Wszystkie mikroelementy powinno montować się w jak najbardziej profesjonalny sposób, nawet małe zanieczyszczenie na płycie bądź procesorze może trwale uszkodzić, bądź zmniejszyć jego osiągi. Płyty te montuje się zazwyczaj w małych zakładach montażowych, gdzie skleja się w całość gotowe, kupione wcześniej komponenty. Na płytach MTK zazwyczaj możemy spotkać te oto porceosry:

  • MT3561: 4 rdzeniowy procesor oparty na 64 bitowym Cortexie A35 1.5 Ghz*4
  • MT3562: 8 rdzeniowy procesor oparty na 64 bitowym Cortexie-A53 1.5Ghz*8
               Wszystkie przytoczone informacje sprawiają, że radia zbudowane na procesorach MTK lub Autochip nie są najlepszym wyborem. Ich bardzo dużym plusem jest niska cena, jednak według nas nie warto oszczędzać na procesorze. Jeżeli szukamy radia na dłużej o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup nieco droższej stacji, ale z procesorem pozwalającą na dłuższą eksploatację radia.

Logo_Allwinner_Technology

Procesory Allwiner

               Kolejnym producentem jest Allwiner. Firmę tą założono w 2007 roku w Chinach. Jest on producentem półprzewodników, którego siedziba znajduje się w Zhuhai. Jego produkty używane są zazwyczaj w smartfonach, tabletach, odbiornikach telewizji cyfrowej, kamerach oraz systemach wideo w przemyśle motoryzacyjnym.

               Mimo krótkiej obecności na rynku, ich produkty można zaliczyć do kategorii stabilnych i produktywnych komponentów. Standardowo produkowane są one z 4 rdzeniowym procesorem T3 oraz ośmiordzeniowym procesorem T8. W stacjach multimedialnych najczęściej wykorzystuje się głównie:

  • CPU T3: 4 rdzeniowy procesor oparty na Cortex A7, 1.2 Ghz*4 (bardzo często w ofertach na rynku błędnie podawane jest 1.6 Ghz)
  • CPU R16: 4 rdzeniowy procesor oparty na Cortex A7, 1.6 Ghz*4
  • CPU T8: 8 rdzeniowy procesor oparty na Cortex A7, 1.6 Ghz*8 (do 1.8 Ghz)
Logo_Rockchip

Procesory Rockchip

               Ostatni z omawianych przez nas producentów to firma Fuzhou Rockchip Electronics. Jest to bezkompromisowo najlepszy i najstabilniejszy producent, w kontekście procesorów używanych w stacjach multimedialnych. Zajmują się również produkcją mikro-kontrolerów używanych m.in. w odtwarzaczach MP3, odtwarzaczach video, książkach elektronicznych. Wraz ze wzrostem jakości idzie również wzrost ceny. Jest to najdroższy z omawianych komponentów. Ich procesory można znaleźć m.in. w stacjach multimedialnych w naszym sklepie. W radiach 2 din wykorzystuje się głównie:

  • 4 rdzeniowy PX30 oparty na 64-bitowym Cortex-A35 o częstotliwości 1.6 Ghz*4
  • 8 rdzeniowy PX5/RK3368 oparty na 64-bitowym Cortex-A53 o częstotliwości 1.5 Ghz*8

               

               PX5/RK3368 dodatkowo posiada procesor graficzny PowerVR G6110. Dzięki użyciu tego procesora urządzenie może przesyłać wideo 4K z częstotliwością 60 fps)

               Dodatkowo na rynek wszedł nowy procesor 6 rdzeniowy PX6/RK3399, korzystający z technologi Big.Little i łączy w sobie 2 rdzeniowy procesor Cortex-A72 oraz 4 rdzeniowy Cortex-A35. Jest to również bardzo dobry i wydajny procesor, ale obecnie nie ma zbyt dużo opinii o nim.

Procesor_PX30_PX5

Dwa najbardziej popularne procesory od Rockchipa, od lewej PX30 oraz PX5

Nie daj się oszukać!

               Wielu z Was na pewno zastanawia się, czy 8 rdzeniowy procesor jest potrzebny w stacji multimedialnej. Odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Różnica w działaniu między procesorem PX30, a PX5 jest widoczna na testach benchmarku. Jednak podczas codziennego użytkowania nie powinniśmy odczuć tak dużej różnicy, o ile nie będziemy otwierać zbyt dużo aplikacji jednocześnie. Sprawa wygląda nieco inaczej przy użyciu procesorów od innych producentów. Tak jak wcześniej wspominałem, bardzo popularny zarówno wśród producentów jak i sprzedawców jest chwyt, którym zwiększają ilość rdzeni wpisywanych w ofertę. W opisie procesora powinno podawać się tylko sumę rdzeni CPU. Niestety w bardzo dużej ilości ofert podawana jest suma rdzeni procesora (CPU) wraz z sumą jednostek przetwarzania grafiki (GPU). Dzięki temu procesor, który w rzeczywistości jest 4 rdzeniowy, ale posiada 4 rdzeniowy procesor graficzny jest sprzedawany jako procesor 8 rdzeniowy. Na rynku są jedynie dwa 8 rdzeniowe procesory: Rockchip PX5 oraz MTK MT3562. Cała reszta procesorów 8 rdzeniowych to tak naprawdę procesory 4 rdzeniowy z 4 rdzeniami grafiki. 

Wyniki_procesorów

Porównanie wyników z benchamrku 4 najbardziej popularnych procesorów. Jak widzimy 8 rdzeniowy MTK osiąga wynik identyczny do 4 rdzeniowego Rockchipa

Podsumowanie

               Podsumowując cały ten tekst wybierzemy procesory, które najlepiej działają w radiach 2 din. Ranking jest zdominowany przez producenta Rockchip, który wyprzedził konkurencję swoimi procesorami PX30 oraz PX5. Zaraz po nim jest Allwiner, producent ze średniej półki, a nasz ranking zamykają procesory od MTK oraz Autochipa. Mimo faktu, że procesor MTK3562 jest naprawdę 8 rdzeniowy, to jego działanie w stacjach multimedialnych pozostawia wiele do życzenia. Mam nadzieję, że artykuł rozjaśnił Wam trochę sprawę procesorów i po przeczytaniu będziecie już wiedzieli czego unikać. W sekcji komentarzy zadawajcie swoje pytania, na wszystkie postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć!

PX5_zdjęcie_szczegółowe

Najbardziej wydajny procesor ze wszystkich zestawionych. Zdjęcie zrobione po ściągnięciu metalowej chłodnicy

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Tutaj znajduję się nasza polityka Cookies