Wybieramy radio samochodowe - 1 DIN czy 2 DIN?

Muzyka w samochodzie

Dla większości z nas z pewnością muzyka w aucie odgrywa niezwykle ważną rolę. Relaksuje, uspokaja, pozwala nam zyskać pełnię przyjemności podczas każdej podróży. Pokonywane kilometry w towarzystwie swoich ulubionych kawałków, to bez wątpienia najlepsza z opcji, jaką każdy kierowca może sobie zapewnić. Aby jednak uzyskać najwyższą jakość dźwięku, na pewno podstawową rolę odgrywa zakup stosownych elementów, zgrana ze sobą konstrukcja i wybór najlepszego właśnie dla nas radia. 

Radia 1 DIN

1 DIN jest to norma, która określa rozmiar wnęki na radio. Wynosi ona 180 x 50 mm i jest międzynarodową normą ISO 7736. Takie radia znajdują się we wszystkich starszych modelach, ale i mają one zastosowanie w nowszych samochodach. Ich ilość dostępna na rynku zmniejsza się, ze względu na to, że coraz więcej aut posiada już większy rozmiar wnęki. Jeśli jednak ktoś potrzebuje taki produkt, na pewno wachlarz dostępnych rozwiązań, pozwoli mu dopasować sprzęt do swoich potrzeb. Tego typu urządzenia nie różnią się między sobą w tej grupie produktów praktycznie niczym, jeśli w grę wchodzi dolny pułap cenowy. Te najtańsze bowiem, to typowe standardy, które mają zapewnić granie, niekoniecznie z uwzględnieniem jakości dźwięku. Jedyną różnicą jest ich wygląd, dlatego też na ten aspekt właśnie należy zwrócić uwagę. W przypadku droższych modeli, można już otrzymać zdecydowanie lepszą jakość dźwięku. Najbardziej znanymi markami wśród radia 1 DIN są Clarion, Alpin i Pioneer. 

radio 2din

Radia 2 DIN

2 DIN jest to rozmiar wnęki do radia samochodowego, który wynosi 180 x 100 mm i jest on w chwili obecnej stosowany przy wszystkich produkowanych samochodach. Takie radia są bardzo popularne i dostęp do nich jest ogromny. To właśnie one oprócz możliwości słuchania muzyki, są w stanie również obsługiwać nawigację, cyfrowe radio czy telewizję DVBT. Dzięki nim możemy łączyć się z internetem, odtwarzać filmy czy włączać swoje ulubione kawałki z karty pamięci bądź z pendrive’a. Oczywiście są one zdecydowanie droższe, niż 1 DIN, jednak bez wątpienia warte swojej ceny. W przypadku, gdy rozmiar wnęki jest odpowiedni, każdy może na taki model postawić. A czy istnieje możliwość wyboru 2DIN do samochodu, gdzie jest wnęka 1DIN? Tak, ale koniecznie należy wówczas dokupić odpowiednie adaptery, dzięki którym wyjmując mniejszą jednostkę, można zamontować większą.

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze radia samochodowego?

Kluczowe znaczenie ma bez wątpienia dopasowanie konkretnego radia do danego samochodu. I nie chodzi tutaj oczywiście jedynie o aspekt wizualny, ale trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na podłączenie go do instalacji elektrycznej. Najczęściej wykorzystuje się tak zwane kości ISO, ale jeśli ich nie ma, można wykorzystać przejściówki, które to dopasowane są do każdego auta. Jeżeli chodzi o radioodtwarzacz samochodowy, ten musi zapewnić nam między innymi możliwość odtwarzania plików mp3, korektę barw dźwięków oraz wzmocnienia. Dobrze, aby radio posiadało gniazda AUX i USB. Oczywiście nie można zapomnieć i o RDS, które daje możliwość wyświetlania różnego rodzaju komunikatów na wyświetlaczu. Coraz mniej aut posiada wejście na płyty CD, bowiem większość z nas już korzysta z iPoda, odtwarzacza mp3 czy też pamięci USB, na której to znajdują się wszystkie niezbędne pliki muzyczne. 

A jakie głośniki?

Samo radio to jedno, ale należy pamiętać przy tym o wyborze do niego odpowiednich też głośników. Nawet, jeśli będziemy bowiem posiadali radio najwyższej generacji, to z pewnością bez odpowiednich głośników nie uda nam się uzyskać takiej jakości dźwięku, na jakiej mogłoby nam zależeć. Dobry zestaw musi składać się z systemu przedniego oraz głośników tylnych. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów i z pewnością spośród dostępnych opcji każdy klient będzie w stanie znaleźć dla siebie jak najlepsze z możliwych rozwiązanie. Dobrze jest sprawdzić kilka propozycji, porównać je, a następnie po prostu postawić na taki zakup, który w naszym samochodzie spełni się fenomenalnie.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów, na jakich na pewno należy się skupić jest sklep, jaki ma nam do zaoferowania radia samochodowe, głośniki i pozostałe elementy, z którymi to można stworzyć idealny audio car. Im bardziej profesjonalny sklep, tym więcej może nam on zaoferować. W sieci z pewnością znajdziemy idealne miejsce, które zaoferuje nam i szeroki wachlarz produktów, pełne doradztwo, atrakcyjną cenę i szybką dostawę. Czy można chcieć czegoś więcej? 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Tutaj znajduję się nasza polityka Cookies